استفاده هوآوی از هوش مصنوعی در ساختن تراشه

هوش مصنوعی در تراشه های هواوی

نمایشگاه بین المللی IFA که یکی از نمایشگاه‌های مهم در دنیای فناوری اطلاعات محسوب می‌شود، هر ساله تعداد زیادی از شرکت‌ها و افراد را از سراسر دنیا به شهر برلین در کشور آلمان می‌آورد. در این نمایشگاه که محصولات متنوعی توسط شرکت‌های معروف در زمینه‌های مختلف ارائه می‌گردد، شرکت چینی هواوی موفق شده است از نسل جدید تلفن‌های هوشمند خود مجهز به فناوری هوش مصنوعی بر روی موبایل رونمایی کند.
در این نمایشگاه بین المللی، شرکت هوآوی از نسل جدید تراشه‌ پرچم‌دار خود با نام کرین ۹۷۰ پرده‌برداری کرده است که از یک واحد پردازشی جدید با نام NPU یا واحد پردازشی مبتنی بر شبکه‌ عصبی بهره می‌برد. هوش مصنوعی در فضای ابری (Cloud) کاربردهای جدیدی یافته است، ولی تجربه کاربری آن همچنان فضای بیشتری برای بهبود در حوزه‌هایی مانند سرعت، پایداری و حفظ اطلاعات شخصی دارد.
چیپ کرین ۹۷۰ هوآوی از ۸ هسته پردازشی CPU و ۱۲ هسته پردازش گرافیکی (GPU) نسل جدید بهره‌مند شده است. معماری ساخت این چیپ ۱۰ نانومتری بوده و در آن ۵.۵ میلیارد ترانزیستور تنها در یک سانتی‌متر مربع جای گرفته است.
این تراشه از سه واحد پردازشی شامل پردازنده‌ اصلی، پردازنده‌ی گرافیکی و پردازنده جدید مبتنی بر شبکه‌ عصبی تشکیل شده است. پردازنده‌ اصلی کرین ۹۷۰ از وجود هشت هسته‌ پردازشی در دو کلاستر بهره می‌برد که مبتنی بر معماری big.LITTLE ( یعنی استفاده از  دو یا چند پردازنده که شبیه هم نیستند )  طراحی شده‌اند.
تراشه کرین ۹۷۰ می تواند وظایف مرتبط با هوش مصنوعی را سریع تر و با انرژی خیلی کمتری به انجام برساند. در یک تست تشخیص تصویر، کرین۹۷۰ در هر دقیقه ۲۰۰۰ تصویر را پردازش می‌کند که بسیار سریع تر از چیپ‌های کنونی در بازار است.
در حقیقت کرین ۹۷۰ هوآوی به صورت یک پلتفرم باز برای هوش مصنوعی در موبایل قرار گرفته است و به توسعه دهندگان این بخش اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانند کاربردهای جدید و خلاقانه را برای قابلیت‌های پردازشی ایجاد نمایند.
مقامات شرکت هوآوی بر این باور هستند که هوش مصنوعی در فضای ابری و هوش مصنوعی در خود دستگاه یکدیگر را کامل می‌کنند. آنها می‌گویند با پشتیبانی قابلیت‌های قدرتمند پردازشی در چیپ، دستگاه شناخت بهتری از نیازهای کاربر پیدا کرده و خدمات کاملا شخصی سازی شده و در دسترسی را به کاربر خود ارائه می‌کند.
مدیرعامل هوآوی در ارتباط با این تراشه جدید می‌گوید: “اگر به آینده تلفن‌های هوشمند نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ما هم اکنون در آستانه عصری جدیدی قرار داریم. هوش مصنوعی در گوشی‌های همراه، در واقع تلفیق هوش مصنوعی در خود دستگاه با هوش مصنوعی در فضای ابری است. شرکت ما متعهد است تا گوشی‌های هوشمند را به هوش مصنوعی مجهز کرده تا کاربران به راحتی بتوانند از فضای ابری استفاده بهتری داشته باشند.”

به اشتراک گذاری در