اندروید ۸ و تغییرات مشهود آن!

اندروید ۸ گوگل

سر انجام نسخه جدید اندروید ( اندروید ۸ ) منتشر شد و همان طور که انتظار می رود ویژگی ها و امکانات جدید بسیاری برای آشنایی و تطابق کاربران در این نسخه از سیستم عامل اندروید وجود دارد.

در این خبر ابتدا ملموسترین تغییرات را مورد بررسی قرار می دهیم. نقطه نمایش notification ها در کنار اپلیکیشن ها ظاهر شده اند که در صورتی که شما پیام جدیدی دریافت کنید می توانید تعداد پیام های جدید دریافتی را در این قسمت که مرتبط با هر اپلیکیشن می باشد مشاهده نمایید. رنگ هر یک از این نقطه ها با توجه به رنگ بندی مورد استفاده در  اپلیکیشن مورد نظر متفاوت خواهد  بود و منطبق با رنگ نرم افزار مورد نظر می باشد.
همانطور که می دانید در نسخه های پیشین اندروید با تاچ کردن و نگه داشتن انگشت شما بر روی یک اپلیکیشن اطلاعاتی در مورد آن به نمایش در می آمد. در نسخه جدید اندروید علاوه بر امکانات پیشین در صورتی که اپلیکیشن مورد نظر دارای notification جدیدی باشد با انجام این کار مختصری از notification های جدید را به نمایش در می آورد. با مشاهده پیام شما می توانید برای مشاهده کامل بر روی آن تاچ کنید و یا برای حذف آن با تاچ بر روی این قسمت آن را به سمت راست یا چپ بکشید تا پیام مورد نظر را رد نمایید.
از دیگر قابلیت های نسخه جدید اندروید امکان تصویر در تصویر می باشد. بدین معنی که در صورتی که شما در حال استفاده از یک نرم افزار باشید که از این امکان پشتیبانی می کند، با تاچ کردن کلید home تصویر مورد نظر به صورت فریم کوچک به پایین صفحه نمایش شما منتقل خواهد شد و به شما این امکان را می دهد که تصویر مورد نظر را در اطراف صفحه نمایش به حرکت در آورید. با تاچ کردن صفحه تصویر امکانات بیشتر از قبیل امکان رفتن به فایل قبلی یا بعدی، اجرا و متوقف کردن فایل های ویدئویی  و حتی قطع کردن تصویر ویدئو و گوش دادن به صدا یا audio آن نیز بپردازید.

بیشتر بخوانید :   سیستم شارژ سریع QC 3.0 در پاوربانک به چه معناست؟

اندروید ۸ و امکان تصویر در تصویر

از دیگر تغییرات به وجود آمده در نسخه جدید این سیستم عامل اعمال تغییرات در قسمت notification panel  می باشد. اولین و مشهود ترین تغییر، تغییر رنگ پس زمینه به رنگ سفید در این قسمت می باشد که باعث شده است تا پنل مورد نظر بسیار منظم تر به نظر برسد.
در قسمت تنظیمات هم علاوه بر حضور کلیه بخش های نسخه پیشین اندروید، در برخی از بخش ها دستخوش تغییرات شده است. به عنوان مثال به جای اینکه بخش های Bluetooth و wifi و بخش های اینچنینی به صورت تب های جداگانه در این بخش به نمایش در آیند، در بخش جدیدی به نام networks and internet به نمایش در آمده اند.
از دیگر قابلیت های جدید افزوده شده در اندروید ۸ امکان غیر فعال کردن یا snooze کردن پیام های مربوط به اپلیکیشن ها برای مدت زمان معین می باشد. بدین ترتیب که با باز کردن پنل notification ها و به سمت راست کشیدن پیام های مورد نظر، شما قادر به مشاهده آیکون های جدیدی خواهید بود که با تاچ بر روی آیکون ساعت قادر خواهید بود که پیام های نرم افزار مورد نظر را برای مدت زمان معین غیر فعال نمایید.

اندروید ۸ و بهبود رابط کاربری
یکی از گزینه هایی که google  از آنها به عنوان تغییرات ضروری و حیاتی در اندروید ۸  یاد کرده است بهینه سازی سرعت در استفاده از منو ها و نرم افزار ها تا دو برابر سریعتر از حالت های پیشین می باشد. به علاوه با ایجاد محدودیت هایی برای اپلیکیشن های در حال اجرا ، عمر باتری تلفن هوشمند مجهز به این سیستم عامل هم افزایش خواهد یافت.
علاوه بر مورد مذکور امکاناتی از جمله امکان گزینش متون و highlight کردن راحتر تر، افزودن  auto fill برای بهبود تجربه کاربری در مواردی همچون ورود به اکانت email و غیره هم از جمله تغییرات شکل گرفته در اندروید اوریو می باشد.

به اشتراک گذاری در