سیستم شارژ سریع QC 3.0 در پاوربانک به چه معناست؟

از زمانی که شرکت کوآلکام برای اولین بار معنی شارژ سریع را در دنیای فناوری معرفی کرده است، بسیاری از شرکت‌های مطرح سازنده تلفن همراه و محصولات شارژری از قبیل پاور بانک، از این فناوری نهایت استفاده را می‌برند. شارژ سریع بدان معناست که شما محصولات هوشمند خود از جمله گوشی و تبلت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن شارژ نمایید. البته در نظر داشته باشید این فناوری زمانی مورد استفاده شما واقع می‌شود که هم گوشی و هم پاور بانک شما به آن مجهز شده باشند.

تکنولوژی QC 3

اما سیستم شارژ سریع QC 3.0 در پاوربانک چگونه عمل می‌کند؟
شارژ سریع Quick Charge کوالکام (یا همان QC) دارای سه نسخه Quick Charge 1.0، Quick Charge 2.0 و  Quick Charge 3.0است. در حال حاضر شارژ سریع QC 3.0  در حدود 36 درصد راندمان بالاتری نسبت به مدل قبلی خود یعنی QC 2.0 دارد و شرکت‌های مطرح تولید کننده پاوربانک از جمله روموس، در محصولات جدید خود از این فناوری استفاده می‌کنند. به لطف این فناوری سطوح بالایی از الکتریسیته به باتری دستگاه جریان پیدا می‌کند تا بهره‌وری شارژ آن را به بالاترین میزانش برسانند.
پاوربانک‌هایی که به فناوری QC 3.0 مجهز می‌باشند، در حقیقت به جای استفاده از ولتاژ معمولی پورت USB یعنی ۵ ولت، از ولتاژ بالاتر ۹ ولت استفاده می‌کنند و جریان الکتریکی هم محدودیت کمتری در آنها دارد. البته برای استفاده از این ولتاژ و جریان، پردازنده گوشی شما باید سازگاری لازم با این فناوری را دارا باشد. با توجه به تفاوت سرعت شارژ در مراحل مختلف، فناوری QC 3.0 ولتاژ و آمپراژ شارژ کردن باتری را به مرور زمان تغییر داده و مدیریت هوشمندانه‌ای بر روی شارژ کردن گوشی شما بر عهده دارد.
در حقیقت اگر پاوربانکی به Quick Charge 3.0 مجهز شده باشد، نسبت به پاوربانک‌های معمولی چهار برابر سریع‌تر است. ویژگی اصلی و مهمی که با فناوری QC 3.0 ارائه شده، انتقال هوشمند ولتاژ بهینه است و امکان تنظیم خروجی دقیق و بهینه‌سازی بیشتر چرخه شارژ را برای تلفن همراه شما به دنبال دارد.

سیستم شارژ سریع QC 3.0 در پاوربانک
این قابلیت INOV نام دارد و در زمانیکه یک باتری شارژ می‌شود، به تدریج میزان جریان دریافتی آن هم کمتر می‌شود. علت اینکه 20 درصد شارژ آخر باتری گوشی شما توسط پورت QC 3.0 پاوربانک دیرتر از مراحل اولیه پر می‌شود نیز تا حدودی به همین علت است. شرکت کوالکام اعلام کرده است که این فناوری جدید به دستگاه‌های تلفن همراه این امکان را می‌دهد تا ولتاژ کافی برای رسیدن به جریان شارژ مطلوب را درخواست کنند و درنتیجه بهره‌وری را به بالاترین میزانش برسانند.
یکی دیگر از ویژگی‌های پورت QC 3.0 در پاوربانک این است که میزان انرژی اتلاف شده در جریان فرایند شارژ را به حداقل می‌رساند. برق اضافه‌ای که برای شارژ باتری شما مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت گرما هدر رفته و علاوه بر اینکه باعث گرم شدن تلفن هوشمند شما می شود، طول عمر باتری را نیز کاهش می‌دهد اما با فناوری QC 3.0 این موضوع به خوبی برطرف شده است.
همانطور که در شکل ذیل مشاهده می‌کنید، در صورتی که پاوربانک و گوشی شما به فناوری QC 3.0 مجهز شده باشد، پس از گذشت تنها 30 دقیقه میزان شارژ باتری گوشی به 71 درصد می‌رسد. این در حالیست که که این مقدار برای پاوربانک‌هایی با پورت معمولی 18 درصد و برای پاوربانک‌هایی با پورت QC 2.0 نزدیک 63 درصد خواهد بود.

به اشتراک گذاری در