شارژ بی­سیم – شارژری که گوشی تان را از راه دور شارژ می کند!

فناوری شارژ بی­سیم جدید Pi که توسط محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا ابداع شده است، بدون نیاز به قرار دادن گوشی بر روی یک سطح مغناطیسی، شارژ بی­سیم گجت­های شما را ممکن می­کند. فناوری شارژ PI بر خلاف استاندارد قبلی موسوم به Qi که کاربران را مجبور می­کرد تا برای شارژ بی­سیم، گوشی خود را بر روی سطحی خاص قرار دهند پیشرفته­ تر شده است و لذا امکان جابجایی گوشی را برای کاربر فراهم می ­آورد.
ابزار شارژ بی­سیم مبتنی بر استاندارد Pi در قالب یک استوانه مخروطی شکل طراحی شده و کاربران با قرار دادن گوشی خود در فاصله چند متری ابزار یادشده هم می­توانند گوشی خود را شارژ نمایند. مهم‌ترین مزیت این شارژر بی­سیم قابلیت شارژ همزمان چند گوشی اعم از گوشی­های آیفون و گوشی‌های اندرویدی است.
طراحان این شارژر بیان می ­کنند که شارژ حداکثر 4 گوشی از این طریق با حداکثر سرعت 10 وات صورت می­گیرد، ولی گوشی­ های جدیدی که برای شارژ به این مجموعه اضافه شوند با سرعت پایین­تری شارژ می­شوند.
شارژر Pi وعده داده تا با ارائه یک ایستگاه شارژ مخروطی شکل، از شارژ چند دستگاه به صورت یکجا پشتیبانی کرده تا دیگر نیازی به استند وجود نداشته باشد. فناوری رزونانس القایی در Pi همان است که در شارژرهای استاندارد “چی” (Qi) استفاده می‌شود، اما رمز جادویی در این مورد یک الگوریتم پرتوی است که می‌تواند میدان مغناطیسی در اطراف دستگاه را طراحی کند. لازم به ذکر است فناوری”چی” (Qi) یک رابط استاندارد توسعه یافته توسط کنسرسیوم شارژ بی‌سیم برای انتقال قدرت الکتریکی القایی تا فواصل 4 سانتی‌متر است.

بیشتر بخوانید :   چگونه یک شارژر موبایل مناسب برای استفاده در ماشین انتخاب‌کنیم؟

شارژ بی­سیم

سیستم “چی” شامل یک پد انتقال قدرت و یک گیرنده سازگار در یک دستگاه قابل حمل است. برای استفاده از این سیستم، دستگاه تلفن همراه در بالای پد انتقال قدرت قرار می‌گیرد، که آن را از طریق القای الکترو مغناطیسی شارژ می‌کند. در حال حاضر در برخی کافی شاپ‌ها و فرودگاههای کشور آمریکا و انگلیس این سیستم نصب گردیده است. همچنین شرکت خودروسازی لکسوس این سیستم را در قسمت کنسول مرکزی مدل NX خود از سال 2015 ارائه کرده است. در حالی که ساخت این نوع محاسبات به طور معمول به یک رایانه کامل نیاز دارد، اما شارژر Pi توانسته آن را به طور کارآمد در یک دستگاه بسیار کوچکتر و ارزانتر فراهم آورد.
هر گجت سازگار با “چی”، مانند آیفون‌های جدید، با شارژر Pi کار می‌کند، اما Pi موارد دیگری را هم ارائه می‌دهد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال تا زمانی که گوشی خود را نزدیک به مخروط نگه دارید، می‌توانید کار با دستگاه اعم از فرستادن پیام کوتاه، بازی کردن، سر زدن به شبکه‌های اجتماعی یا هر چیز دیگری را ادامه دهید.
با توجه به اینکه آخرین مدل­های آیفون‌های شرکت اپل از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند، این فناوری شارژ بی‌سیم به راحتی می­تواند در کانون توجه دوستداران آیفون قرار گیرد. در حقیقت شرکت اپل سیستم‌های شارژ بی‌سیم خود را همزمان با نمایش آیفون‌های جدید معرفی کرد و با یک استند مخصوص، شما همچنین می‌توانید چندین دستگاه را به طور همزمان شارژ کنید. البته همه دستگاه­ها باید با استند اپل در تماس باشند. این تفاوت Pi با دیگر شارژرهاست.
شارژر Pi از فناوری شارژ الکترومغناطیسی برای تامین برق گوشی­های هوشمند استفاده می­کند که برای شارژ تبلت، هدفون­های بی سیم و دیگر وسایل الکترونیک قابل حمل نیز قابل استفاده است. این اولین بار نیست که شارژ بی‌سیم از فاصله دور مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گیرد. شرکت‌های زیادی سالها تلاش کرده‌اند تا رویای خود را مبنی بر اینکه دستگاه به محض ورود به خانه یا اتاق خواب شروع به شارژ شدن کند، تبدیل به واقعیت کنند. فروش این شارژرها قرار است از سال 2018 آغاز شود و گفته می­شود قیمت آنها زیر 200 دلار است.

به اشتراک گذاری در