چه عواملی باعث انفجار پاور بانک می‌شوند؟

انفجار پاور بانک

گاهی اوقات ممکن است در هنگام خواندن خبرهای روزمره، با عنوانی مانند “انفجار پاور بانک در جیب کاربران و صدمات ناشی از آن” مواجه شده باشید. اما شاید از خود بپرسیم چرا این اتفاق افتاده است یا اینکه چه عواملی باعث انفجار ناگهانی این محصول می‌شوند؟
در حالت عادی منفجرشدن یک پاوربانک اتفاق نادری است. اما زمانی که رخ می‌دهد، این احتمال وجود دارد که از سلول باتری‌های بی کیفیت در ساخت پاوربانک شما استفاده شده باشد. همچنین دما یا رطوبت بسیار بالا و حتی جریان نامناسب برق می‌توانند دلایل دیگری برای انفجار پاوربانک باشند. در این گزارش سعی داریم تا با عواملی که باعث این رخداد ناخوشایند می‌شوند آشنا شویم.

کیفیت پایین باتری

باتری‌های یک پاوربانک، به عنوان مهمترین قطعه در این محصول شناخته می‌شوند. تمامی پاوربانک های امروزی از دو نوع باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری ساخته شده‌اند. برخی از شرکت‌ها، در تلاش برای حفظ قیمت پایین محصول، تمایل دارند تا از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده کنند تا هزینه‌های ساخت خود را کاهش دهند. در بدترین حالت، برخی از تولیدکنندگان به استفاده از باتری‌های بازیافتی روی می‌آورند که همین موضوع باعث افزایش شانس یا احتمال انفجار آن می‌شود.
در حقیقت بسیاری از برندهای کوچک و نه چندان معروف، از باتری‌های جعلی لیتیوم یونی در تولید پاوربانک‌های خود استفاده می‌کنند. در نتیجه حمل چنین محصولی می‌تواند مانند حمل کردن یک بمب متحرک باشد.

انفجار پاور بانک

جریان مداری نادرست

طراحی نادرست مدار داخلی یک پاوربانک، یکی دیگر از عوامل انفجار پاور بانک است. سوالی که در اینجا شکل می‌گیرد اینست که طراحی جریان داخلی یک پاوربانک چگونه باید باشد؟ در ذیل به مواردی پرداخته شده است که شما را با مدار داخلی پاوربانک آشنا می‌کند.
– محافظت در برابر نیروی برق: محافظت در برابر نیروی برق (Power Protection) یکی از ارکان اصلی در ساخت پاور بانک است. هنگامی که باتری کاملا شارژ شد، این ویژگی مانع ادامه برق‌رسانی به باتری‌های پاوربانک می‌شود.
– سیستم کنترل جریان کوتاه: مدار یک پاوربانک خوب باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که آن را در برابر جریان‌های کوتاه (Short Circuit) محافظت کند.
– سیستم کنترل دما: اگر یک پاوربانک در دمای محیطی بالا قرار گیرد و یا به هر دلیلی داغ شود، باید از سیستم کنترل دما بهره‌مند شده باشد تا در صورت مواجه شدن با چنین اتفاقی، سریع خاموش و سرد شود.
در نتیجه با رعایت نکات بالا در ساخت پاور بانک، هیچ نگرانی از بابت منفجر شدن آن وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید :   شارژر همراه یونیوو مدل TOP 5 ظرفیت 5000 میلی آمپر ساعت

نحوه مدیریت کردن پاوربانک

استفاده نادرست از پاوربانک، دلیل دیگری است که می‌تواند باعث انفجار پاور بانک های بی کیفیت می شود و حتی صدمات جبران ناپذیری را برای کاربران به دنبال داشته باشد. بر روی جعبه یا دفترچه راهنمای بسیاری از پاوربانک‌ها، اعدادی حداقلی و حداکثری در ارتباط با دما و رطوبت نوشته شده است که کاربر را در نحوه نگهداری این محصول یاری می‌کند. یک پاوربانک ممکن است به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ساخت باتری آن، در حرارت و رطوبت بسیار بالا یا پایین منفجر شود. همچنین آب ریختن بر روی پاوربانک و در معرض قرار گرفتن آن در نور مستقیم خورشید، می‌تواند عامل دیگری برای انفجار باشد. بر همین اساس بهتر است قبل از استفاده، به نکات امنیتی نوشته شده بر روی جعبه محصول دقت کرد.

به اشتراک گذاری در